CatPress

Katalog stron internetowych nowej generacji

Największe zmiany i restrykcje prawne w 2020-2021 roku

Rok 2020 był wyjątkowy pod wieloma względami. Niestety trudno szukać w nim czegoś pozytywnego. Walka z pandemią spowodowała prawdziwy legislacyjnych chaos, w którym do dzisiaj zarówno przedsiębiorcom, jak i urzędnikom, a także zwykłym obywatelom, trudno jest się odnaleźć. Jak przedstawiają się największe zmiany i restrykcje prawne, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach?

Funkcjonowanie przedsiębiorstw i instytucji w czasie pandemii

Z pewnością do tych najbardziej odczuwalnych zmian prawnych w sposobie naszego funkcjonowania należały te, wprowadzone przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie stanu epidemii, które zapoczątkowało pierwszy lockdown związany z walką z koronawirusem. Doprowadziło ono do zamrożenia funkcjonowania nie tylko polskiej gospodarki, ale także instytucji państwowych oraz zmiany funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce (np. teleporady).

Działanie branż gastronomicznych, turystycznych i rozrywkowych, a także olbrzymiej części przedsiębiorstw handlowych, także zostało praktycznie zamrożone lub zostało ekstremalnie utrudnione. Wiele firm walcząc o przetrwanie, zdecydowało się na przejście w tryb home office, oddelegowując swoich pracowników do pracy zdalnej. Wszystko w celu zapobiegnięciu rozwojowi pandemii koronawirusa i umożliwieniu pracownikom wykonywania swoich zadań.

Reżim sanitarny – co z wolnością w czasie pandemii?

Niestety reżim sanitarny dotknął nie tylko firmy czy instytucje publiczne. Obostrzenia dotyczyły nas wszystkich. Wprowadzony został nakaz zakrywania nosa oraz ust, dezynfekcja rąk czy konieczność zakładania rękawiczek w trakcie robienia zakupów lub przebywania w zamkniętych obiektach publicznych. Nakaz noszenia maseczek w końcu objął także zewnętrzną przestrzeń publiczną, do tego doszła konieczność zachowania odpowiedniego dystansu. Z tego też powodu ograniczono liczbę członków zgromadzeń – w końcu po czasowy zakaz ich organizacji.

Również oświata przeszła olbrzymią rewolucję przy przejściu na kilkumiesięczny system nauczania zdalnego. W sklepach wprowadzono godziny dla seniorów, w których nikt inny nie mógł zrobić zakupów. Ograniczono liczbę uczestników pogrzebów i wesel. Wszystko to zrobiono drogą rozporządzenia. Przez pewien okres młodzież nie mogła przebywać poza domem bez obecności starszego opiekuna. Na pewien czas wprowadzono nawet zakaz przemieszczania się bez uzasadnionej przyczyny. Za nieprzestrzeganie wytycznych groziły mandaty i olbrzymie kary administracyjne wystawiane przez sanepid.

Co dalej z naszym życiem?

Dzisiaj obostrzenia są nieco luzowane, jednak nadal nie wiadomo, jak potoczy się sytuacja związana z pandemią, a tym samym naszym funkcjonowaniem w obecnym świecie. O tym, jak COVID 19 wpłynął na działanie przedsiębiorstw i instytucji, można znaleźć więcej informacji na https://www.profinfo.pl/sklep/prawo.html. Dostępne są tam publikacje specjalistyczne dotyczące różnych aspektów pandemii oraz jej oddziaływania na szereg dziedzin naszego życia i prawa.

Co istotne, Profinfo to internetowa księgarnia, w której znajdują się tylko i wyłącznie profesjonalne i wiarygodne źródła informacji, dlatego warto z nich skorzystać, aby zdobyć wiedzę, umożliwiającą nam odnalezienie się w obecnej rzeczywistości, której nadal daleko do normalności.

1 Punkt2 Punkty3 Punkty4 Punkty5 Punkty (1 głosów, śr.: 5,00 z 5)
Loading...

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.